Reakcje występujące po użądleniu lub ukąszeniu przez owady (jak swędzenie i podrażnienie)

Użądlenia i ukąszenia przez owady - Jak sobie z nimi radzić?

Lato wyróżnia się nie tylko piękną pogodą, ale również dużą ilością owadów, które uprzykrzają nam życie. Często jesteśmy narażeni na użądlenia i ukąszenia, które mogą być różne w skutkach.
Ukąszenia

Objawy użądleń/ukąszeń przez owady

Użądlenie oraz ukąszenie przez owady może powodować objawy jak:1

 • opuchlizna,
 • swędzenie,
 • pieczenie,
 • zaczerwienienie skóry,
 • ból w miejscu ukąszenia lub w jego obrębie.

Trzeba natomiast pamiętać, że użądlenia mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego (ciężka, uogólniona reakcja alergiczna objawiająca się nagłym obrzękiem mogącym powodować trudności w przełykaniu i oddychaniu, jeśli występuje on w obrębie głowy lub szyi). W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na Oddział Ratunkowy najbliższego szpitala.

Jak postępować, gdy użądli nas osa lub pszczoła?

Pierwsza pomoc po użądleniu (przy niewielkich reakcjach miejscowych) polega na ostrożnym usunięciu żądła, podczas którego należy przestrzegać kliku zasad:1

 • nie zaleca się usuwać żądła palcami
 • nieprecyzyjne wyjęcie żądła może skutkować pozostaniem jego fragmentu w skórze oraz przeniknięciem jadu na większą powierzchnie skóry
 • niezwłocznie (w przeciągu 30 sekund) usunąć żądło np. poprzez podważenie pęsetą, igłą lub paznokciem. Nie należy wyciskać żądła
 • następnie ranę trzeba zdezynfekować

Domowe sposoby na użądlenia i ukąszenia przez owady:

Aby zmniejszyć ból, opuchliznę, swędzenie po użądleniu bądź ukąszeniu przez owada można:2

 • przyłożyć zimny okład (np. z kostek lodu),
 • zastosować okłady z roztworu sody oczyszczonej, wody z octem bądź amoniakiem
 • na objawy użądlenia/ukąszenia przez owady można u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia również zastosować krem z substancją czynną octanem hydrokortyzonu – Maxicortan, który poprzez swoje miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe skutecznie likwiduje objawy takie jak swędzenie i podrażnienie. Co ważne, Maxicortan od niedawna dostępny jest bez recepty. Nie należy go stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

1 Bronka A., Pierwsza pomoc - Użądlenia, ukąszenia i ugryzienia, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego cz. VI.
2 http://kpr.med.pl/dlapacjenta/pierwsza-pomoc-poradnik/pszczoly/ data dostępu: 15.03.2019r.

Maxicortan, 10 mg/g, krem Skład: 1 g kremu zawiera 10 mg hydrokortyzonu octanu (Hydrocortisoni acetas). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Maxicortan stosuje się miejscowo w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu, które reagują na glikokortykosteroidy. Produkt leczniczy stosuje się miejscowo w następujących wskazaniach: atopowe zapalenie skóry; wyprysk kontaktowy alergiczny, pokrzywka; reakcje występujące po użądleniu lub ukąszeniu przez owady (jak swędzenie i podrażnienie). Podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o. o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.