Pokrzywka – objawy, przyczyny, leczenie

Pokrzywka to dolegliwość skórna. Część z nas doświadcza jej przynajmniej raz w życiu. Jest niegroźna, ale uciążliwa. Może mieć różne przyczyny lub charakter samoistny. Leczy się ją objawowo i przez działania profilaktyczne.
Pokrzywka

Pokrzywka – jej cechą charakterystyczną jest posiadanie szeregu odmian, różniących się między sobą objawami, przebiegiem, oraz leczeniem. Natomiast posiadają one wspólną cechę – wykwit podstawowy tzn. bąbel, który jest miejscowym obrzękiem skóry właściwej. Poza naskórnymi bąblami pokrzywkowymi może również pojawić się obrzęk naczynioruchowy1 (ciężka reakcja alergiczna objawiająca się nagłym obrzękiem warg, języka, gardła, twarzy kończyn lub stawów bez świądu i bólu). W przypadku wystąpienia obrzęku naczynioruchowego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na Oddział Ratunkowy najbliższego szpitala.

Jak wygląda pokrzywka?

Dla pokrzywki charakterystyczne jest nagłe pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych, utrzymujących się zazwyczaj od 1 do 24 godzin. Po tym czasie zmiany te najczęściej ustępują bez pozostawienia śladu. Zazwyczaj towarzyszy im świąd oraz/lub pieczenie skóry. Ich wielkość oraz kształt bywają różne.2 Bąble, które towarzyszą pokrzywce nie mają charakterystycznego umiejscowienia, mogą występować w przeróżnych miejscach na ciele.1

Ile trwa pokrzywka i co ją powoduje?

Wyróżnia się wiele odmian pokrzywki, najczęstsza z nich to pokrzywka ostra, która trwa nie dłużej niż 6 tygodni. Zdarza się, że u poniektórych pacjentów zmiany utrzymują się kilka bądź kilkanaście godzin, ale nierzadko pozostają na skórze nawet kilka dni. Co prawda, pokrzywka ostra może utrzymywać się nawet kilka tygodni, lecz są to wyjątkowo rzadkie przypadki. Pokrzywka przewlekła (idiopatyczna) trwa dłużej niż 6 tygodni bywa, że trwa nawet kilka miesięcy.
Większość obserwowanych przypadków tej dermatozy ma ostry przebieg. Zdarza się jednak również, że postać ostra przechodzi w przewlekłą. Pokrzywka może mieć różne przyczyny. Postać ostra rozwija się zazwyczaj na podłożu alergicznym lub w reakcji na bodźce fizyczne. Postać przewlekła to z kolei zazwyczaj pokrzywka idiopatyczna, której przyczyny są niejasne lub trudne do uchwycenia.1

Czy pokrzywkę się leczy?

Można stosować środki łagodzące jej objawy – choćby swędzenie skóry. Ulgę przynoszą chłodne okłady i niższa temperatura otoczenia. Warto dbać również o to, by (jeśli pokrzywka jest na ciele) nosić luźne, „oddychające” ubrania z delikatnych materiałów, które nie drażnią skóry.

Przy nawracających problemach tego typu, należy zdiagnozować, co je powoduje. Zazwyczaj ma to związek z uczuleniami, dlatego warto namierzyć alergen odpowiedzialny za taką reakcję organizmu. Czasami lekarzowi wystarczy wywiad z pacjentem, niekiedy trzeba jeszcze zrobić testy alergologiczne. Gdy wiadomo już, co wywołuje taką reakcję, podstawową terapią jest unikanie negatywnego bodźca. Jeżeli nie da się tego z jakichkolwiek powodów zrealizować, należy profilaktycznie zażywać leki przeciwhistaminowe.3 Na objawy pokrzywki u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia zaleca się miejscowe zastosowanie leku z substancją czynną octanem hydrokortyzonu (Maxicortan), który poprzez miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne skutecznie likwiduje dolegliwość jaką jest pokrzywka. Od niedawna produkt ten w dawce 10 mg/g jest dostępny bez recepty. Nie należy go stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

1 Rudzki E., Choroby alergiczne skóry. Postępy Nauk Medycznych, 11/2007, s. 457-465.
2 Czarnecka-Operacz M., Diagnostyka i leczenie pokrzywki. Alergia, 2008, nr 2.
3 Czarnecka-Operacz M., Pokrzywka – aktualne kierunki badań oraz implikacje praktyczne. Alergia, 2011, nr 4.

Maxicortan, 10 mg/g, krem Skład: 1 g kremu zawiera 10 mg hydrokortyzonu octanu (Hydrocortisoni acetas). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Maxicortan stosuje się miejscowo w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu, które reagują na glikokortykosteroidy. Produkt leczniczy stosuje się miejscowo w następujących wskazaniach: atopowe zapalenie skóry; wyprysk kontaktowy alergiczny, pokrzywka; reakcje występujące po użądleniu lub ukąszeniu przez owady (jak swędzenie i podrażnienie). Podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o. o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.